CENTRÁLNÍ KULTURNÍ DŮM

A84/7021

autor: Mojmír Böhm, Jaroslav Zbuzek, Luboš Kos; spolupráce: Stanislav Hanzlík, Miroslav Houra (výtvarná díla), Vladimír Procházka (osvětlení), statika: Jiří Očenášek Vlastimil Ptáček, interiéry: Antonín Werner
1972-1984
Alternativní název: Dům kultury Repre Most
nám. Velké mostecké stávky 4 434 01, 434 01 Most
Foto: Simon Weigert
Text: Simon Weigert

V bývalém Československu nalezneme velice málo objektů, které byly naprojektovány v nastupujících osmdesátých letech v takové kvalitě, jako mostecký Oblastní dům kultury horníků a energetiků. Samotná realizace projektu nebyla v té době vůbec snadná a narážela na odpor dodavatelů takovou budovu vůbec stavět.
Budova je považována dodnes za klíčovou stavbu kulturního centra nového Mostu a stala se postupem času jednou z ikonických staveb severu.
Jde soubor pozdně brutalistně-funkcionalistických železobetonových budov obklopených ze tří stran vodní hladinou, jež z boku stoupající betonovou hmotou doplňuje sál kina. Dodnes zajímavé je především vynesení masivní betonové kvádrové hmoty hlavního sálu na mohutných pilířích nad vodní hladinu. S tím, v rozporu s přísnou geometrií přímek pilířů a kvádrů, doplňuje budovu na střeše koule planetária o průměru 10 m, nesená železobetonovým prstencovým průvlakem. Jeho kapacita je 41 návštěvníků, uvnitř se nachází přístroj značky Carl Zeiss Jena. Kopule planetária je obložena patinovanou, zelenkavou mědí.