OBCHODNÍ DŮM KOTVA / KOTVA DEPARTMENT STORE

A75/1018

Věra Machoninová, Vladimír Machonin
1966 - 1975
Náměstí republiky 8, Praha 1
Foto: Tomáš Rubín
Autor textu: Pavlína Karbanová Krásná
Překlad: Petr Danda

První poválečný obchodní dům v Praze vyrostl na rozsáhlém pozemku mezi Náměstí Republiky a Rybnou ulicí. Stavbu prováděla švédská firma SIAB, to vyvolalo velký rozruch, začaly se šířit legendy o tom, že se v obchodním domě bude prodávat zboží výhradně ze západu a zarytí komunisti nechápali, proč stavbu neprovádí českosloveský dělník. Návrh vzešel z architektonické soutěže, kterou vyhráli manželé Machoninovi. Navrhli ocelový skelet s železobetonovými sloupy, v půdorysu připomínající včelí plástve. Plášť budovy tvoří plechy z tmavě eloxovaného hliníku. Jednotlivá podlaží byla původně barevně odlišena pro snadnou orientaci kupujících. V zásobovacím traktu je umístěna točna, která může současně odbavovat až deset nákladních aut. Dosud málo využity jsou kouzelné střešní terasy.
Manželé Machoninovi byli po roce 68 označeni režimem za nežádoucí a autorství OD Kotva jim bylo odebráno. Nebyli pozváni na slavnostní otevření, nebyli nikde uváděni jako autoři. Po revoluci museli dokazovat, že dům opravdu kreslili. Za tvorbu manželů Machoninů bojují jejich vnoučata a jejich Respekt Madam - za architekturu manželů Machoninových

Prague’s first postwar department store was erected on a large plot between Náměstí Republiky (Republic Square) and Rybná street. The construction was carried out by the Swedish company SIAB which caused a great deal of fuss and gossip, that there would be only western goods being offered after its opening, began to circle around. The design emerged from an architecture competition won by Mr. and Mrs. Machonin. They combined a steel frame construction with reinforced concrete columns, shaping them into honeycomb like floor plans. The dark curtain wall is covered with eloxated aluminium sheets. Each floor used to be coloured differently to make orientation for the customer as easy as possible. In the supply wing, there is a car turntable, able to unload ten trucks at the same time. In contrast to its central location, the buildings magical roof terraces are not used very frequently.